Życie jest drogą.

Wielokrotnie podejmujemy decyzje o tym, którędy chcemy podążać. Możemy wybierać wciąż te same, utarte ścieżki lub kierować się w stronę nowych nieznanych szlaków. Jestem typem wędrowca, który lubi udeptane, sprawdzone ścieżki. Kiedy jednak na drodze pojawia się rozwidlenie przystaję na chwilę i zastanawiam się, która z tych dróg będzie dla mnie odpowiednia. Nie zawsze dobrą dla mnie jest ta, która jest prosta i przewidywalna. Ruszam wówczas ścieżkami kamienistymi, pnąc się pod górę, pokonując przeszkody. Wysiłek jest wart widoków, które nieodmiennie dostrzegam podczas owych długich, karkołomnych szlaków. To mnie wzmacnia, kształtuje i po raz kolejny dostrzegam, że zmiana jest możliwa, że można nauczyć się nowego, innego postrzegania siebie i świata.

Na zawodowym szlaku spotykam różne rodziny i dzieci, którym pomagam odnaleźć się w plątaninie drogowskazów. Pokazuję, że udeptane ścieżki – choć łatwe, pozbawione wysiłku – nie są w stanie ukazać nam naszego wewnętrznego piękna i możliwości kształtowania swojego losu.

Z dotychczasowych doświadczeń i filozofii życia jaką obrałam, powstały Dziecięce Relacje. To miejsce zmiany, bezpiecznego podróżowania. Na szlaku naszych Treningów Umiejętności Społecznych LEGO®TUS dzieci przechodzą wszystkie możliwe trasy – zaczynają spokojnie zieloną, jak na oślej łączce ucząc się podstawowych umiejętności. Potem przechodzą na niebieską gdzie szlifują zdobyte sprawności. Następnie jest czerwona i czarna trasa podczas których samodzielnie stawiają czoło społecznym wyzwaniom – my jedynie podążamy za nimi, w ich cieniu, żeby w razie potrzeby asekurować upadki.

Kim jesteśmy?

Joanna Pstrągowska

Joanna Pstrągowska

Psycholog, pedagog specjalny. Posiada bogate doświadczenie w pracy z dziećmi. Współpracuje z różnymi przedszkolami, szkołami. Prowadzi zajęcia grupowe, terapie indywidualną, szkolenia dla rodziców. Bliskie jest jej Porozumienie Bez Przemocy, terapia relacyjna, terapia poprzez zabawę. Prywatnie mama dwóch chłopców, uwielbia pisać i czytać.

Marta Krupa

Marta Krupa pedagog specjalny

Pedagog specjalny z dużym doświadczeniem w pracy z dziećmi. Obecnie związana z pedagogiką Montessori. Bliskie jest jej podejście oparte na empatii, NVC, terapia poprzez zabawę. Jej marzeniem jest wprowadzanie podejścia opartego na empatii do procesu terapii pedagogicznej. Odbyła liczne staże i szkolenia m.in. w Fundacji Synapsis.