Zobacz mnie takim jakim jestem! Zobacz mój świat!

Każde dziecko chce czuć bezwarunkową miłość. Chce się czuć kochanym takim jakie jest, nie jakie powinno być lub jakim chcielibyśmy je widzieć. Dziecko, które ma różnorodne trudności jest uczone, zmieniane, korygowane. Nieustannie doświadcza sytuacji w których nie czuje się komfortowo, sytuacji i naszych oczekiwań do których musi się dostosować. Poprzez naukę staramy się dać dziecku wszystko to, co możemy, aby dostosować je do „naszego świata”. Jednocześnie zapominamy o tym jak ważny jest sam kontakt. Bycie z osobą, a nie ciągłe próby zmieniania jej. Radość ze wspólnego spędzania czasu, bez presji, bez ocen, doceniając świat widziany oczami dziecka.

Jeśli naszym priorytetem staje się „naprawianie” dziecka, korygowanie jego zachowań, nauka i dostosowywanie do świata dziecko może czuć się słabe, bezwartościowe. Akceptacja jest potrzebna do prawidłowego rozwoju. Potrzebna jest choć jedna osoba, która spróbuje zrozumieć świat dziecka, doceni go jako człowieka z jego słabościami i mocnymi stronami. Najpierw postara się zrozumieć dziecko, a dopiero później spróbuje pokazać dziecku jak funkcjonuje świat.

Być może Twoje dziecko nie potrafi z Tobą rozmawiać za pomocą słów, być może nie nawiązuje kontaktu wzrokowego, być może nie zawsze podąża za Twoimi wskazówkami,być może nie potrafi bezpośrednio okazywać uczuć lub bawić się naprzemiennie. Jednak jeśli czuje się bezpieczne i akceptowane będzie akceptować i zauważać Ciebie. Spróbuj wejść w świat Twojego dziecka, spróbuj zrozumieć to, co czuje, spróbuj przyjąć jego perspektywę widzenia świata.

To nie znaczy, że nie będziesz nauczać, przewodzić lub dawać wskazówek. To nie znaczy, że nie będziesz uczyć nowych umiejętności. Jednak to od czego należy zacząć i pamiętać o tym każdego dnia – że kontakt, wspólna zabawa lub dołączenie do zainteresowań dziecka jest tym, co jest najważniejsze. Każdego dnia poświęć przynajmniej kilka minut na okazywanie miłości, akceptacji i zaangażowania we wspólne aktywności. Pozwól dziecku przewodzić i bądź częścią jego doświadczania świata.

W jaki sposób okazujesz swojemu dziecku akceptację? W jaki sposób okazujesz bezwarunkową miłość? Czy macie jakieś wspólne rytuały dzięki, którym dziecko czuje Twoją miłość? Jeśli trudno odpowiedzieć Ci na to pytanie, nie martw się nie jesteś jedynym rodzicem, którym ma z tym kłopot. Po prostu spędź nieco czasu ze swoim dzieckiem, tak po prostu, bawiąc się, lub będąc obok. Im bardziej bezpieczne będzie się czuło dziecko, tym bardziej będzie się czuło kochane.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *